Éowyn
Rohanská Štítonoška

Její tvář byla velmi sličná a dlouhé vlasy připomínaly řeku zlata. Ve své
bílé říze se stříbrným pásem byla útlá a vysoká, vypadala
však silná a pevná jako z oceli: dcera králů.

J. R. R. Tolkien, Pán prstenů: Dvě věže, Král ze Zlaté síně

"Vážný a zamyšlený byl její pohled, když se s chladným politováním podívala na krále. Její tvář byla velmi sličná a dlouhé vlasy připomínaly řeku zlata. Ve své bílé říze se stříbrným pásem byla útlá a vysoká, vypadala však silná a pevná jako z oceli: dcera králů. Tak Aragorn poprvé spatřil v plném denním světle Éowyn, Paní Rohanu, a zdála se mu sličná, sličná a chladná jako jitro časného jara, ve kterém se ještě neprobudilo ženství."


Základní informace

Jméno: Éowyn, Paní Rohanu
Alias: rohanská Štítonoška, Dernhelm
Narozena: roku 2995 Třetího věku
Matka: Théodwyn, sestra rohanského krále Théodena
Otec: Éomund z Východních úvalů, vrchní maršál Marky
Bratr: Éomer Šťastný, narozen 2991 Třetího věkuÉowyn, rohanská Štítonoška

Éowyn, Paní Rohanu, byla sestrou Éomera Šťastného a jedinou dcerou Éomunda a Théodwyn. Éomer byl jako jeho otcové, Éowyn však byla útlá a vysoká, s půvabem a hrdostí, které k ní přišly z Jihu od Morwen z Lossarnachu, jíž Rohirové říkali Ocelová tvář.

Ona i její bratr Éomer vyrostli v Edorasu, v domě krále Théodena, který se po smrti své sestry ujal obou dětí a nazval je svým synem a dcerou. Éowyn byla výborným jezdcem a s mečem uměla zacházet jako kterýkoliv jiný muž; dokázala se postarat sama o sebe.

V roce 3019 Třetího věku se v Edorasu setkala s Aragornem, Isildurovým dědicem. Zamilovala se do něj, z celého srdce se toužila stát jeho chotí a královnou. Její láska však nikdy nebyla opětována.

V přestrojení za muže a pod přezdívkou Dernhelm vyjela Éowyn s Théodenem a jeho lidmi do Bitvy na Pelennorských polích, kde byla 15. března roku 3019 svedena největší bitva Třetího věku, a kde si vydobila velikou slávu, neboť přemohla společně se Smělmírem Brandorádem Černokněžného krále, Pána Nazgulů. Později byla v Marce známa jako Paní Štítové ruky. (Paže, jíž nesla štít, byla totiž zlomena palcátem Černokněžného krále.)

Tentýž rok, kdy byla svedena Bitva na Pelennorských polích, se Éowyn provdala za Faramira, Boromirova mladšího bratra a Denethorova syna, kterého poznala v Minas Tirith. Společně pak pobývali v kopcích Emyn Arnen u Ithilienu.

Datum smrti a počet jejích dětí (měla-li nějaké) je neznámé.

Éowyn byla stejně jako její bratr Éomer pojmenována po prvním králi Rohanské marky, Eorlu Mladém. Celé její jméno lze volně přeložit jako "ta, která našla zalíbení v koních".


Dcera králů

Aragorn nazýval Éowyn "dcerou králů". Tento rodokmen jeho slova vysvětluje. Éowynina matka Théodwyn byla nejmladší dcerou krále Thengela. Stejně jako její bratr Théoden, byla právoplatným dědicem všech jeho královských předků, včetně Eorla Mladého, který založil Rohan více než před pěti stoletími.

rodokmen
czech / englishTato stránka byla vygenerována za 2.467807 vteřin. Poslední aktualizace: 28. března 2005, 01:18.34